czwartek, 12 marca 2015

czym jest i czym nie jest

Chrześcijaństwo jest zjawiskiem wyjątkowym. Faktem historycznym. Fenomenem. Przejawia się przede wszystkim w działaniu, a potem dopiero wyjaśnia, co się wydarzyło.
***
Ludziom oferuje się uzdrowienie, przyjaźń, prowadzenie i różnego typu przeżycia. Ale to nie jest chrześcijaństwo. Chrześcijaństwo czyni te rzeczy, ale ich nie zwiastuje.

M.Lloyd-Jones, Autentyczne chrześcijaństwo

środa, 11 marca 2015

za trudne

"Chrześcijaństwo nie zostało wypróbowane i uznane za nie w pełni wartościowe; uznano je za trudne i nie wypróbowano."

G.K.Chesterton

wtorek, 10 marca 2015

błękitny zamek



L.M.Montgomery, Błękitny zamek

poniedziałek, 9 marca 2015

unikanie łaski

Alternatywą dla hipokryzji może być tylko doskonałość lub uczciwość. Ponieważ nigdy nie spotkałem osoby, która kocha Pana Boga naszego z całego serca, z całej duszy swojej i z całej myśli swojej, a bliźniego swego jak siebie samego, nie traktuję doskonałości jako opcji realistycznej. Pozostaje nam więc uczciwość, która prowadzi do upamiętania. (…) Łaska z definicji musi być przyjęta, zaś hipokryzja maskuje naszą potrzebę przyjęcia łaski. Kiedy maska opada, ujawnia hipokryzję jako sprytny sposób unikania łaski. (…) To właśnie upamiętanie, a nie poprawne zachowanie czy nawet świętość otwiera drzwi do ogrodu łaski. Tak więc przeciwieństwem grzechu nie jest cnota, a łaska.

P. Yancey, Zaskoczeni łaską
(+ zamieszczony w książce cytat Tołstoja)

Test przestrzegania zewnętrznych nauk religijnych polega na tym, czy nasze zachowanie jest przystosowane do tych dekretów czy nie [Przestrzegaj sabatu. Daj się obrzezać. Dawaj dziesięcinę.] Takie przystosowanie jest naprawdę możliwe. Test przestrzegania nauk Chrystusa polega na tym, że jesteśmy świadomi, iż nie udaje nam się osiągnąć idealnej doskonałości. Możemy tylko poznać skalę naszego oddalenia.

niedziela, 8 marca 2015

lewis once again

Wrażliwość ubogacająca to taka, która nie pozwala człowiekowi ranić innych, a nie taka, która sprawia, że łatwo go zranić.

***

W kierującym się logiką świecie rzeczy byłyby wytwarzane dlatego, że ktoś ich potrzebuje; w świecie rzeczywistym pragnienia muszą być kreowane, aby ludzie mogli dostawać pieniądze za swoje wyroby.

***

Wiele współczesnych powieści, wierszy i obrazów, do których "doceniania" jesteśmy zmuszani, nie jest przykładem dobrej roboty, bo nie jest w ogóle przykładem roboty. Są to raczej kałuże rozlanej wrażliwości albo refleksji.

***

To, w co wierzymy, zawsze jest intelektualnym prawdopodobieństwem, nigdy jednak nie staje się intelektualną koniecznością. Wydaje mi się, że kiedy to się zmieni, nastąpi kres życia na ziemi.

C.S.Lewis, Ostatnia noc świata